تیر
۲۴
۱۳۹۲

عوامل ریزش مو و درمان آن

در این مطلب قصد داریم به عوامل ریزش مو و درمان آن که یکی از مهمترین دغدغه های جامعه است بپردازیم. به طور طبيعي روزانه هر فرد ۷۰ تا ۱۰۰ تار موي خود را از دست مي دهد.معمولا کم شدن موي سر هنگامي است که ريزش مو بيشتر از رويش مو باشد. مطمئنا با آگاهی و علم و انجام برخی موارد می توانیم به طور چشم گیری از ریزش بی رویه ی موهای خود جلوگیری کنیم.

دلایل ریزش مو :

۱- موخوره، عبارتست از خشکي نوک موها و شکستگي و چند شانه شدن سر آنها که به علت شستشوي زياد و دستکاري مو اين حال عارض مي‌شود و معمولا هر چه بلندتر باشد، امکان وقوع آن بيشتر است.
۲- کمبود پروتئين و آهن در رژيم و يا سوءتغذيه باعث ريزش مو مي شود. با خوردن (امگا۳، اسيدهاي چرب ، ويتامين آ، هويج،بادام هندي مصرف لبنيات کم چرب، غلات سبوس دار و سبزيجات تازه) را براي حفظ سلامت پوست و مو و همچنين قلب خود از ياد نبريد.
۳- مواد شيميايي براي رنگ کردن، صاف و يا فر دار کردن مو به ريشه مو آسيب ميرساند و سبب خشک و شکننده شدن مو مي شود. در صورتي که مو تحت فشار باشد يا کشيده شود فوليکل هاي مو آسيب مي بيند و ممکن است باعث ريزش مداوم مو شود.
۴- داروهايي که موجب ريزش مو مي گردند، عبارتند از: داروهاي رقيق کننده خون، فشار خون، بيماري قلبي، آرتريت و افسردگي.
۵- قرار گرفتن مداوم در معرض تابش خورشيد، موها را خشک و شکننده مي کند.
۶- ايجاد استرس يا شوک باعث مي شود که ريشه موها وارد مرحله استراحت شوند. در اين صورت رشد مو متوقف مي شود وبا از بين رفتن استرس ها موها دوباره رشد مي کنند.
۷- بيماري هاي ديابت و لوپوس باعث ريزش مو مي شوند.همچنين شيمي درماني باعث ريزش موها مي شود اما در صورت قطع شيمي درماني موها دوباره رشد مي کنند.
۸- شانه کردن بيش از حد موها باعث سست شدن پياز مو و ريزش موها مي شود.
۹- انتقال ژن از والدين عمده ‌ترين دليل ريزش مو است كه در هر سني ممكن است اتفاق بيفتد.
۱۰- افزايش يا كاهش ميزان برخي هورمون‌هاي زنانه پس از زايمان يكي ديگر از دلايل ريزش مو است اما اين عارضه قابل برگشت بوده و ۶ تا ۱۲ ماه پس از زايمان بهبود پيدا مي‌كند.

عوامل ریزش مو و درمان آن

راه هاي درمان ريزش مو

۱- استفاده از يک رژيم غذايي متعادل.
۲- مصرف زياد نمک و چربي هاي اشباع خود داري کنيد.
۳- استفاده از ژل آلو ورا براي مو مؤثر است. پس از قرار گرفتن بر روي پوست سر،آرام بخش پوست شده و از پوست سر در برابرعوامل زيان آور محافظت مي کند.
۴- مصرف چاي رزماري باعث تحريک رشد مو شده و مانع از مو مي شود.
۵- بعد ازحمام کردن بهتر است موهايتان در هواي آزاد خشک شود.
۶- استفاده کردن از حنا باعث پر پشت شدن مو مي شود.براي اين که موهايتان رنگ نشود مي توان از مورد استفاده کرد. پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلّم ) مي فرمايند:
به حنا خضاب ببنديد، چرا که ديده را جلا مي دهد، مو را مي روياند، بو را خوش مي سازد و همسر مرد را آرامش مي بخشد.(کافي: ج ۶ ص ۴۸۳ح۴)
۷- براي شفاف کردن و رشد بهتر مو مي توان از روغن زيتون استفاده کرد.
۸- استفاده از تخم مرغ براي مو، درماني عالي براي موهاي نازک است، زيرا اين مواد مغذي
سريعا جذب فوليکول هاي مو مي شود و سبب رشد موها مي شود و از ريزش موها جلوگيري مي کند. اين نکته را بايد در نظر گرفت که مو ها را با آ ب سرد شست و شو داد.
۹- برگ، ريشه مورد، سياه دانه، گزنه، زنجبيل، علف ليمو، گياه بابا آدم و گياه پنچ انگشت از گياهان داروئي هستند که باعث ترميم فوليکول هاي مو شده همچنين موجب تحريک رشد موها شده واز ريزش موها جلو گيري مي کند.
۱۰- شستشوي موي سر با گياهان ضد عفوني‌کننده مانند خطمي، پنيرک و بابونه نيز مفيد مي‌باشد. در صورت نداشتن حساسيت، اين گياهان باعث از بين بردن قارچ‌هاي کف سر، معالجه زخم‌هاي چرکي سر، موخوره و به علاوه براقي و جلاي مو مي‌گردد.

۱۱- خوردن گردو و همچنين شستشوي سر با برگ گردو علاوه بر اينکه باعث تقويت مو مي‌گردد، باعث نرمي و لطافت آن نيز مي‌شود.

۱۲- شلغم و جغندر نيز در حفظ مو و تقويت آن بسيار موثر مي‌باشند. هم خوردن آن‌ها و هم شستشوي سر با آب پخته آن‌ها مفيد بوده و اگر در فصل زمستان، مرتباً سر خود را با آب لبو بشوئيد، مو‌هايتان پر پشت و انبوه مي‌شود.

۱۳- براي تقويت موي سر و جلوگيري از ريزش آن گل بابونه را بجوشانيد. در اين آب، حنا را خيس كنيد، سپس بر سر بماليد. (اگر موهاي شما داراي رنگهاي شيميايي است احتمال دارد باعث تغيير رنگ مويتان نيز بشود).

 

درباره نویسنده:

فرستادن دیدگاه