تیر
۱۴
۱۳۹۲

عوامل ایجاد میخچه و درمان آن

 

ميخچه و پينه ي پا داراي بر جستگي ها، توده هاي باقي مانده از سلول هاي مرده اي هستند که حاصل اصطکاک و بر خورد بين پاها و کفش و حتي بين استخوان هاي مجاور پا مي باشد.

عوامل ایجاد میخچه پا مختلف هستند اما شايع ترين عامل ايجاد ميخچه استفاده از کفش نامناسب است.(کفش هاي تنک، نک تيز،پاشنه بلند و  پلاستیکی )

عوامل ایجاد میخچه پا

میخچه پااز عوامل ديگر بروز ميخچه اشکال استخوان بندي خود فرد است که باعث به وجود آمدن ميخچه مي شود. همچنين رعايت نکردن بهداشت پا و استفاده از جوراب نامناسب(جوراب پلاستیکی) باعث ايجاد ميخجه در پا مي شود.
آقاي دکتر [باريک بين] متخصص پوست و مو مي گويد: پوست اولين بافت در جسم است که وظيفه دفاع بدن را عليه عوامل خارجي گوناگون به عهده دارد. يکي از عواملي که مي تواند صدمات جدي به بدن وارد کند ضربه و فشار مستمر و طولاني به پوست است. افرادي که به دليل شغل، تفريح و ورزش مستمر به کف پاي خود فشار وارد مي آورند خصوصاً آنها که کمي انحراف در کف پا دارند دچار مشکل مي شوند زيرا فشار تنها بر قسمتي از پا وارد مي شود، در نتيجه پوست در آن قسمت با ضخيم شدن و افزايش قطر سعي در مبارزه با اين فشارها دارد. به پديده ضخيم شدن پوست در يک ناحيه “پينه” مي گويد. مانند پينه دست کارگران که به علت کار مداوم و سنگين با دست ها دچار اين عارضه مي شوند.

راه هاي درمان میخچه پا

۱- پوشيدن کفش در اندازه مناسب،کفش بايد طوري باشد که عرض جلوي کفش مناسب باشد تا به انگشتان پا فشار وارد نکند.به دنبال مواد طبيعي نظير چرم باشيد و از کفش هاي بنددار استفاده کنيد.در ضمن پوشيدن کفش بزرگ به اندازه کفش تنگ مضر است.
۲- استفاده از سرکه سفيد،مقداري از سرکه سفيد را بر روي پنبه اي بريزيد به طوري که پنبه نم دار شود بعد پنبه آغشته به سرکه را با يک باند پارچه اي بر روي قسمتي که ميخچه بوجود آمده است ببنديد به گونه اي که پنبه ي سرکه اي به طور کامل سطح ميخچه را بپوشاند. پنبه به مدت ۳تا۴ ساعت بر روي ميخچه باشد و بعد پنبه را برداريد تا ميخچه به مدت ۳۰دقيقه هوا بخورد.دوباره اين کار را با پنبه اي ديگر که آغشته به سرکه سفيد است به مدت ۳تا۴ ساعت انجام  دهيد.اين کار را به مدت دو هفته و روزي دو بار انجام دهيد در آخر هفته دوم شاهد خشک شدن و از بين رفتن ميخچه مي شويد.
۳- يکي ديگر از مؤثرترين راه هاي درمان ميخچه استفاده از آبليموي ترش و ميخک است.براي اين کار کافي است دو عدد گل ميخک را درون نصف استکان آبليموي ترش تازه قرار دهيد و اجازه دهيد اين مخلوط به مدت يک ساعت در اين شرايط بماند تا خواص ميخک وارد آبليمو شود .سپس آبليمو را از صافي عبور دهيد تا گلبرگ هاي گل ميخک جدا شود. پنبه اي را به اين ترکيب آغشته کنيد و بر روي ميخچه قرار دهيد.تکرار اين کار در روز هر چه بيشتر باشد بهتر است .در صورتي که روزي سه تا چهار بار اين کار را تکرار کنيد پس از ده روز ميخچه پا خشک ميشود و کم کم از بين ميرود.
۴- براي درمان ميخچه مي توان پا را به مدت ده تا پانزده دقيقه در آب گرم قرار داد و سپس به آرامي سنگ پا بر روي قسمت نرم شده ميخچه بماليد.
۵- يک قطعه ليمو را به مدت يک شب روي ميخچه قرار دهيد و صبح قسمت مورد نظر را با ماده ضدعفوني کننده شستشو دهيد.
۶- کمي بلغور جو را به مدت ۵ دقيقه بجوشانيد و پس از صاف کردن پاي خود را در آن قرار دهيد.
۷- پنبه آغشته به چاي بابونه پررنگ را روي ميخچه قرار دهيد و يک شب تمام بگذاريد بماند.
۸- ميتوان سير را له کرد ودرشب هنگام خواب بر روي ميخچه قرار داد اين کار در درمان ميخچه پا خيلي مؤثر است .
۹- ميخچه را يک شب تمام با پوست تازه آناناس ببنديد. تکرار اين عمل موثر است.
۱۰- قطعه‌اي پياز را روي ميخچه ببنديد و بگذاريد تمام شب بماند.
۱۱- در صورتي که ميخچه پا عفونت کرده باشد بايد به پزشک مراجعه کرد.مي توان به وسيله پزشک متخصص ميخچه پا را با جراحي برداشت.

نبايدهايي در رابطه با ميخچه پا

اولين و مهم ترين نکته اى که متخصصان مى گويند اين است که با جراحى شوخى نکنيد. در مقابل وسوسه ي کندن ميخچه و پينه ها با تيغ ريش تراشى، قيچى و ديگر وسايل تيز، تسليم نشويد.
دست کارى پينه و ميخچه در حمام بسيار خطرناک است. اين کار مى تواند به عفونت منجر شود.

دکتر [کرامر] مى گويد: من چسب زخم هاى ميخچه اى و يا داروهاى موجود ديگر را توصيه نمى کنم؛ آنها چيزى بيشتر از يک اسيد نيستند بنابراين ممکن است روى ميخچه و پينه مؤثر باشند ولى پوست سالم را نيز مى خورند و باعث سوختگى و زخم جديد مى شوند.

مطالب بیشتر در رابطه با پا را می توانید در مطلب اهمیت پا و عوارض آن مطالعه کنید

درباره نویسنده:

13 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

 • سلام به شما.
  مطلبتون خیلی خیلی کامل و مفید بود.
  پای راست من دو تا میخچه زده بود. چند ماه بود که نمیتونستم راه برم و خیلی خیلی درد می کرد. یکی از میخچه ها به حدی رسیده بود که خونی می شد.
  خیلی ها میگفتن باید عمل کنی. در اینترنت تحقیق کردم و به مطلب سایت شما رسیدم. من یکی از این راه ها رو انجام دادم و اون هم این بود هر چند روز یک بار پام رو داخل آب داغ به مدت نیم ساعت و یا بیشتر نگه می داشتم و توی این نیم ساعت آب که سرد می شد باز دوباره آب رو داغ می کردم.
  باورم نمی شد ! پنج بار که این کار رو کردم یکی از میخچه ها خشک شد و افتاد و بعد از یک هفته میخچه بعدی که قبلنا خونی می شد خشک شد.
  به همه دوستان توصیه می کنم که از روش آب درمانی استفاده کنن.
  عکس های میخچه ها رو گرفتم و برای مدیریت سایت میفرستم تا در این مطلب قرار بدهند.
  راستی دلیل اینکه پای من میخچه زده بود این بود که به مدت یک سال کفش تنگ پام می کردم.
  از مدیریت سایت تشکر می کنم

 • خیلی مطالب جالبی بود ازتون ممنونم.

 • خیلی مفید بود’واقعا ممنونم

 • سلام
  من۱۴ سال دارم و دارای ۳ میخچه هستم.یکی زیر انگشت کوچک بای چب یکی لای انگشت کناری کوچکه ویکی هم که تازه زده روی کف بای راستم کناره ی بیرونی انگشت شستم.من مشکلی از ایجاد میخچه ام نمیدانم .داروخانه که رفتیم به من اسید میخچه دادن . ولی بد تر کرد حالا سرکه و سیر رو هم امتحان می کنم ممنون.بام خیلی درد میکنه

  • سلام منم هم سن شما هستم خواستم بپرسم سیر خوب بوده درد داشت

  • به شما پیشنهاد می کنم که هر چند روز یک بار پایتان را داخل آب داغ به مدت نیم ساعت نگه دارید. بعد از چند بار میخچه خشک می شه و خودش میفته

 • سلام .ممنونم از مطلب بسیار خوبتان.من انگشت کوچیک پام یک میخچه داشت.هر کی می دید میگفت باید عمل کنی.روزی دو بار پام مو به مدت نیم ساعت توی آب داغ گذاشتم بعد یک هفته میخچه پام افتاد. دیگه اثری ازش نیست.

 • خیلی مطلب مفیدی بود ممنون اذتون.

 • ممنون از مطلب خوبتون. پام میخچه داشت چند روز داخل آب داغ گذاشتمش میخچش افتاد.

 • من هم پام تازگيها یک میخچه کوچک زده آب داغ رو امتحان میکنم

 • متشکرم خوب بود

 • سلام راجب میخچه دست باید چه کاری انجام داد؟من میخچه های زیادی روی دستانم دارم و از اونجایی که دختر هستم خیلی رنج میبرم از این موضوع.خیلی دوست دارم علت ایجاد این میخچه هارو بدونم یعنی امکان داره که عاملی در خون وجود داشته باشه که باعث ایجاد میخچه بشه؟
  ممنون

 • من ۱۳ سال سن دارم یک میخجه روی دستم وجود دارد رفتم داروخانه اون به من گفن که هر روز دو بار دستم رو داخل اب داغ ببرم و بعد چسب میخچه بزنم خیلی خوب بود کاملا ریشه میخچه را بالا اورد ولی کامل خوب نشده و الان دارم داروی میخچه رو استفاده میکنم
  ممنون

فرستادن دیدگاه