تیر
۲۳
۱۳۹۲

رفع بوی بد دهان

بوی بد دهانممکن است بسیاری از افراد از بوی بد دهان خود رنج ببرند و باعث آزار اطرافیان خود شوند . در این مقاله قصد داریم که دلایل و  راههای رفع بوی بد دهان بپردازیم. چه بسا بوی بد دهان باعث تاثیر نامطلوبی در ارتباطات خود با دیگران بگذارد.  این موضوع در ماه مبارک رمضان از اهمیت بیشتری برخوردار است شما می توانید مقاله رفع بوی بد دهان روزه داران را مطالعه فرمایید.

دلایل اصلی بوی بد دهان رادر زیر به طور کلی بیان می کنیم:

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان یکی از اصلی ترین عوامل بوجود آمدن بوی بد در دهان باشد. افرادی هستند که به بهداشت دهان و دندان های خود اهمیت نمی دهند و قبل از خواب شبانه مسواک نمی کنند و یا ممکن است فقط یک بار آن هم قبل از خواب به مدت بسیار کمی مسواک می زنند.

باقی ماندن غذا ها در لابه لای دندان ها و لثه ها باعث پوسیدگی غذا ها شده و علاوه بر ایجاد بوی بد باعث پوسیدگی دندان ها می شود . مسواک کردن صحیح  و استفاده از خلال دندان و نخ دندان به صورت منظم تاثیر شگرفی در سلامتی دندان و رفع بوی بد دهان می گذارد.

خشکی دهان

بزاق دهان ترکیبات بسیار با ارزشی را دارا می باشد، اثرات غذاهای باقیمانده و همچنین باکتری هایی که از هوا وارد دهان می شوند را پاک می کند و ذرات و ملوکول های بو دار را می شوید . در صورتی که دهان شما خشک باشد، پلاک ها شروع به رشد بر روی دندان ها می کنند. علاوه بر این، به تدریج مشکلات بیشتری نیز برای دندان های شما به وجود می آیند که نهایتاً بوی بد دهان‌ را نیز باعث می شود.

کم آبی شدن بدن ، تنفس از راه دهان ، مصرف برخی دارو ها و بیماری های غدد بزاقی، می توانند از دلایل خشکی دهان باشند. مصرف زیاد آب ، میوه جات و مایعات می تواند از ایجاد خشکی دهان جلوگیری کند.
مشکلات معده

یکی از دلایل بوی بد دهان‌ بازگشت اسید معده به سمت بالا و ورود آن به دهان  است. دکتر میشل توضیح می دهد که ریفلاکس معده، می تواند علاوه بر بوی بد دهان‌ ، منجر به حساسیت دندان ها در برابر سرما و گرما و همچنین بیماری های سینوسی شود.

غذا خوردن قبل از خواب و بد خوابیدن از عواملی هستند که می توانند منجر به ریفلاکس معده شوند.

بيماري هاي گوارشي نظير زخم هاي معده که علت عمده ي آن هليکوباکترپيلوري است مي تواند سبب خروج بوي نامطبوع از دهان شود. در اين حالت، اين بو با تجويز داروهاي خاصي از سوي پزشک کنترل مي شود.

کشیدن سیگار

همانطور که می دانید سیگار برای ریه ها بسیار ضرر دارد و همینطور برای دهان. دود سیگار ابتدا با دهان و دندان های شما تماس پیدا می کند و آسیب هایی به دهان شما وارد می کند و خشکی دهان، بیماری های لثه و عفونت های دهانی و سینوسی را باعث می شود.

زياده روي در مصرف غذاها گاهي بوي بد دهان به دليل زياده روي در مصرف غذاها است، استفاده از غذاهایی  که ترکيبات ناهمگوني با هم دارند. سعی کنید برنامهغذایی منظمی را برای خود داشته باشید.

 بهداشت دندان های مصنوعی

استفاده از دندانهای مصنوعی دلیل دیگری بر بوی بد دهان می شود. با توجه به اینکه اگر بهداشت دندانهای مصنوعی رعایت نشود باعث رشد قارچ ها و باکتری ها می شود .

راه های رفع بوی بد دهان:

رعایت کردن بهداشت دهان و دندان ها (استفاده کردن از مسواک و نخ دندان بعد از هر وعده غذایی ) همچنین بهتر است که با پشت مسواک زبان خود رامسواک بزنید.

در طول روز به مقدار کافی آب بنوشید تا با خشکی دهان مبارزه کنید.

استفاده از گیاهان و خوراکی های ضدبو و ضد عفونی کننده.

جویدن آدامس بدون قند باعث افزایش بزاق دهان و خوش بو شدن دهان می شود.

گاهی اوقات بوی بد دهان ناشی از پوسیدگی دندان ها می باشد. و بهتر است هر چند وقتی یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

سیگار را ترک کنید، زیرا نیکوتین موجود در آن، روی سطح دندان و زبان می‌ ماند و سبب کاهش ترشح بزاق و ایجاد بوی بد دهان می ‌شود.

استفاده از مواد غذایی مانند: مرکبات، هویچ، ماست، سیب، برگ نعناع و ریحان برای رفع بوی بد دهان مؤثر است.

پيامبر خدا (ص) : «مويز، چه نيکو خوراکي است! پي را استحکام مي‌بخشد، بيماري را از ميان مي‌برد، خشم را فرو مي‌نشاند. پروردگار را خشنود مي‌سازد، بلغم را مي‌برد، بوي دهان را خوش مي‌سازد و رنگ را صفا مي‌دهد ».

امام علي (ع) نيز در حديثي مي‌فرمايند: «جويدن کُنْدُر، دندان‌ها را استحکام مي‌دهد، بلغم را مي‌راند و بوي بد دهان را مي‌برد ».

درباره نویسنده:

فرستادن دیدگاه