مرداد
۲۰
۱۳۹۲

۳ نکته ی اصلی در رسیدن به اهداف زندگی

بيشتر انسان هايي که در زندگي موفقند براي زندگی خود اهداف مشخصی دارند و براي رسيدن به اين اهداف به شدت تلاش مي کنند. موفقیت در زندگی لازمه داشتن ثروت و قدرت نيست، بلکه موفقيت يعني خود باشيم، نه ديگري، موفقيت يعني شناخت ارجحيتهاي زندگي و عملکرد بر اساس آن. براي رسیدن به اهداف زندگی هميشه يک سري نکات ريز و کليدي وجود دارد که انسان بايد هميشه به آنها توجه کند. موفقيت در اشکال و اندازه هاي مختلف ظهور مي کند اما هميشه يک مطلب در آن صدق مي کند آن هم تلاش و وقت گذاشتن مي باشد. ۳ نکته ی اصلی در رسیدن به اهداف زندگیاهداف زيادي در ذهن شما وجود دارد که براي رسيدن به هر يک از اين اهداف راه حلهاي زيادي را در نظرمي گيريد. و اما:

۳ نکته ی اصلی در رسیدن به اهداف زندگی

۱- تمرکز
تمرکز يعني اين که هر فعاليتي مي خواهيد انجام دهيد فقط به همان کار فکر کنيد. شما در طول روز فعاليت هاي گوناگوني انجام مي دهيد اگر در هنگام انجام هرکار بر روي همان  فعاليتتان توجه و تمرکز کنيد، عملأ موفقيت شما به ميزان چشم گيري افزايش مي يابد.
همه ي فعاليت ها به تمرکز شما بستگي دارد، اگر هنگام غذا خوردن، خوابيدن، مطالعه کردن و ديگر کارهاي روزمريتان تمرکز داشته باشيد بدون شک فرد موفق تري هستيد. وقتي آشفتگي و استرس داشته باشيد عملا نمي توانيد روي کاري که مي خواهيد انجام دهيد تمرکز کنيد. يکي از فعاليت هاي روزمره شما که نيازمند تمرکز زيادي مي باشد مطالعه است،  بارها براي شما اتفاق افتاده است که کتابي را مطالعه مي کرديد اما بعد از اين که چند خط يا چند صفحه رد شديد متوجه مي شويد که حواص شما جاي ديگري بوده و فکر شما به موضوع ديگري مشغول بوده و دوباره به صفحه اول بر مي گردييد و مجداداً مطالعه مي کنيد. اين مشکل وقت شما را زياد مي گيرد و حتي از علاقه شما در مطالعه کردن کم مي کند. پس براي انجام هر فعاليت صرفا به همان فکر کنيد.
انسان روي هر چيزي تمرکز کند در همان زمينه رشد مي کند.
۲- هدفمندي
هدف بايد متعالي باشد؛ هدف بايد طوري باشد که باعث رشد ما بشه، البته ما رو بالا ببره نه اين که باعث انحطاط ما بشه وما رو زمين بزنه. اهداف شما در زندگيتان بايد دقيق و داراي کميت و کيفيت باشند. مثلا اگه قبول شدن تو کنکوره يکي از اهداف شما ست بهتر است رشته تحصيلي، شهر و دانشگاهي که دوست داريد را براي خود معين کنيد. پس هدف شما هر چه دقيق تر باشد رسيدن بهش سريع تر و راحت تر است.
يکي از موفقيت ها در هدف زمان است بهتر است براي هدفي که داريد زماني را مشخص کنيد.     ما بايد براي دسترسي به اهدافمان زمان تعيين کنيم تا اون هدف ما رو بيشتر به حرکت و تلاش وادار کنه، زمان اهرميه که به ما ميگه عجله کن زمانت داره ميگذره تلاش کن. ما وقتي براي رسيدن به اهدافمان زماني مشخص مي کنيم هنگامي که به پايان زمان نزديک مي شويم تلاش بيشتري براي رسيدن به هدفمون انجام مي دهيم. البته زماني که مشخص مي کنيد بايد منطقي و اصولي باشد.
دونکته مهم براي رسيدن به هدف:
۱- اهدافتان را حتما بنويسيد: وقتي ما هدفهامون رو مي نويسيم در واقع ذهن خودمون رو تخليه مي کنيم، ذهن ما هميشه نگران است که داشته هاي خودش رو فراموش کنه، اما با نوشتن اهداف ذهنمان را خالي مي کنم و وقتي هدفهايمان را از ذهنمان بيرون کرديم اينطوري، ايده ها و اهداف جديدي وارد  ذهن ما مي شود. با نوشتن هدف و قرار دادن آن در جلوي چشممان باعث مي شود ما  اون هدف رو از ياد نبريم و اين طوري سريع تر به مقصودمان مي رسيم.
۲- براي رسيدن به هدفامان پشتکار و همت داشته باشيم:
امام علي (ع ) مي فرمايند: هيچ چيز مانند همت و پشتکار انسان را سر بلند نمي کند.
در جاي ديگري مي فرمايند ارزش هر کس به همت اوست.
خيلي از انسان هايي که به جايي رسيدن نه بخاطر ثروت و قدرت و موقعيت خوب، بلکه بدليل همت و پشتکارشون به موفقيت رسيدن،انسان هاي موفق بشدت عملگرا و داراي همت هاي عالي بودن تا توانستن به خواسته هاشون برسن.
براي رسيدن به هدفتان اول خودت باور کن که مي توني، بعد هدفهاي معقولانه ولي جسورانه انتخاب کن و براي رسيدن بهش تلاش کن.

۳- تصميم گيري
تصميم گيري و گزينش از مهارت هاي لازم است که بشر درطول عمرش به آن احتياج دارد.
اين تصميم گيري ها و انتخاب ها مي تواند در مراحل مختلف زندگي از جمله خانوادگي، آموزشي، اجتماعي، معنوي، شغل و… تأثير داشته باشد. اگر چه بعضي از تصميمات تأثير آنچناني بر زندگي نمي گذارند ولي بعضي ديگراز تصميمات چنان مهم اند که جريان زندگي ما را تحت تاثير قرار داده و جهت حرکت و مسير تلاش هاي ما را معين مي کنند. در حين تصميم گيري ،تلاش کنيد موضوع را از جنبه هاي مختلف بشناسيد و به ابعاد مختلف آن پي ببريد.

آيا تا به حال به اين فکر کرديد که فرق شما با افراد موفق چيه؟ شايد مهمترين تفاوت شما با انسانهاي موفق اين است که افراد موفق، در زندگي خود مسيري را طي ميکنند که خود انتخاب کرده اند، اما ساير انسانها، مسيري را طي ميکنند که ديگران براي آنها انتخاب کرده اند.

اعتماد به نفس در تصميم گيري

داشتن اعتماد به نفس در تصميمگيري امري مفيد طلقي مي شود. افرادي که اعتماد به نفس بالايي دارند در برخورد با مسائل و مشکلات زندگيشان به راحتي تصميم مي گيرند اما افرادي که اعتماد به نفس ندارند از تصميم گيري در زندگيشان هراس دارند و اغلب در تصميم گيريهاي خود دچار مشکل مي شوند. به اعتقاد روان‌شناسان، اعتماد به نفس، اساس هر رستگاري و پيشرفتي است. با اعتماد به نفس، عزم انسان راسخ مي‌شود و در صورت اتكا به ديگري ضعيف مي‌گردد.

 

درباره نویسنده:

1 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

  • خیلی مفید بود

فرستادن دیدگاه