مهر
۲۳
۱۳۹۲

تقویت اعتماد به نفس در کودکان

تقویت اعتماد به نفس در کودکان
تقویت اعتماد به نفس در کودکانتمامی والدین برای افزایش اعتماد به نفس، فرزندانشان تلاش می کنند. این نکته را باید گفت که اعتماد به نفس از دوران کودکی توسط والدین و اطرافیان شکل می گیرد. به عنوان مثال اگر کودکي در محيطي پر از ترس بزرگ شود، ياد مي گيرد که بترسد يا اگر در محيط پر از تشويق بزرگ شود، به خوبي مي آموزد که اعتماد کند. در واقع عزت نفس کودک به نوع نگرش و رفتاری که دیگران نسبت به او دارند، برمی گردد.

بعضي از کودکان با ديگران به راحتي  ارتباط برقرار مي کنند و اصولا بچه هاي اجتماعي هستند و برخي ديگر خجالتي که بخشي از آن تحت تاثير محيط و رفتارهاي کودک می باشد. اعتماد به نفس مهارتی است که والدین باید به کودکان خود بیاموزند و کاملا تحت تاثیر رفتار و کلام است.

اجازه دهید خودشان تصمیم بگیرند

تحقيقات روانشناسان بيانگر آن است کودکاني که در سال هاي اوليه ي زندگي خود تشويق شده اند تا براي خود تصميم بگيرند از ديگر کودکاني که اين موقعيت را نداشته اند از اعتماد به نفس بالاتري برخوردار بوده اند. به فرزندانتان اجازه دهید تا خودشان مسئول کارهایشان باشند. فرزندتان را ترغيب كنيد در فعاليت‌هاي گروهي در مدرسه‌ مانند عضويت در تيم‌هاي ورزشي، گروه‌هاي موسيقي يا حتي گروه‌هاي علمي شركت كند. با اين كار او فرصت نشان دادن توانايي‌هايش را به دست مي‌آورد و حتي ممكن است در اين گروه‌ها به عنوان سرگروه نقش‌هايي را برعهده بگيرد كه در تقويت اعتمادبه‌نفس او نقش بسزایی خواهد داشت.
کودکاني که از اعتماد به نفس بالا برخوردارن اغلب قدرت تصميم گيري بالايي دارند و با مواجه شدن  به مشکل دنبال راه حل آن مي گردند و ممکن است براي رفع مشکلشان چند راه حل را امتحان کنند. به عبارت ديگر پيگير مشکلات خود هستند و به راحتي عقب نشيني نمي کنند. بچه هايي که اعتماد به نفس خوبي دارند از اين که در کارشان اشتباه کنند نمي ترسند و به راحتي از اطرافيانشان کمک مي گيرند. اما والدين بايد اين نکته را در نظر بگيرند که کمک کردن به فرزندشان نبايد به گونه اي باشد که باعث وابستگي او به والدين شود.
اما بعضي از بچه ها اعتماد به نفس پاييني دارند و انجام دادن کاري هراس دارند. والدين مي توانند به منظور تقويت اعتماد به نفس کودکان کم کم و متناسب با سنش از او بخواهند که در مورد برخي مسائل اظهار نظر بکنند و به آنها مسئوليت بدهند. براي مثال اگر فرزند ۳ يا ۴ ساله اي داريد مي توانيد از او بخواهيد که خودش لباس هايش را بپوشد. همچنين مي توانيد براي چيدن سفره از او کمک بگيريد و هر طور که اظهار نظر کرد او را تشويق و تحسين کنيد.

والدين مي توانند از بدو تولد با رفتارهاي خود اين آموزش ها را به مرور به فرزندانشان بدهند. بايد آموزش ها هم به صورت کلامي و هم در رفتار والدين مشهود باشد. مثلا لالايي خواندن، قصه گفتن، آواز خواندن و … راه هايي هستند که مي توانيد براي انتقال مفاهيم به فرزندان استفاده کنيد. شما بايد از طريق صداهايي که بچه از خودش در مي آورد با او در تعامل باشيد و به صداها و واکنش هايش خوب گوش کنيد و پاسخ دهيد. پدر و مادر بايد مهارت خوب گوش دادن را بياموزند. هرچند که بچه ها در سنين ۵، ۶ ماهگي قادر به حرف زدن نيستند اما سر و صداهايشان تلاشي براي حرف زدن است. با گوش دادن به او نشان مي دهيد که کاملا مورد توجه شماست. همه اينها عواملي است که به تقويت اعتماد به نفسش کمک می کنند.

راه حل های افزایش اعتماد به نفس در کودکان

توانایی ها و استعدادهای دیگران را به رخ فرزند خود نکشید و او را با اطرافیانش مقایسه نکنید. از گفتن جملاتی که فقط کودکتان را به یاد مشکلاتش می اندازد و در او احساس ضعف، ناتوانی،خجالت و حسادت را به وجود می آورد اجتناب کنید.

به فرزند خود اجازه بدهيد تجارب جديدي کسب کند. به او فرصت بدهيد که در فعاليت ها شرکت کند، به خصوص فعاليت هايي که مشوق همکاري هستند و نه رقابت، در تقويت اعتماد به نفس او کمک مي کنند.

از تحقیر فرزندتان در بین دوستانش یا اعضای فامیل جدا خودداری کنید. شما می توانید تذکرات لازم را بعدا در یک فضای محبت آمیز، آرام و بدون سرزنش به او بگویید.

کودکان خود را طوری صدا بزنید که موجب خوشحالی و احساس شخصیت در آنها و اطرافیان آنها بشود.

از بي توجهي به فرزندان خود بپرهيزيد , طوري رفتار کنيد که او احساس کند وجودش باعث گرمي خانواده است. اوقاتي که در کنار خانواده هستيد واقعا به آن ها اختصاص دهيد. نه اينکه به تماشا کردن فيلم يا مطالعه روزنامه و…. مشغول شويد.

درانجام کارهاي سخت , علاوه برکمک کردن , فرزندان را دائما تشويق کرده و آنها را در رسیدن به پيروزي اميدوار کنيد .

هر زمان که احساس خوبي نسبت به فرزندتان پيدا مي کنيد, آن را به صورت عملي و زباني و از صميم قلب ابراز کنيد. گفتار و رفتار محبت آميز و ستايشگرانه: اولا باعث مي شود تا کودک از حس و نظر شما در مورد خودش مطلع و مطمئن  شود و ثانيا آنها را در درون خود تکرار و نهادينه کند.

تذکر مهم:  از طرفي بايد اجازه بدهيد فرزندتان برخي مشکلات و مسايل اش را خودش حل کند حتي اگر به سختي آن را انجام دهد. در اين بين بايد اطمينان خود را به توانايي فرزندتان براي رويارويي با مشکلات و پيدا کردن راه حل مناسب نشان دهيد تا با اعتماد به نفس لازم، به بهترين نتيجه ممکن برسد .

درباره نویسنده:

1 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

  • استفاده کردیم ممنون.

فرستادن دیدگاه