تیر
۱۷
۱۳۹۲

تربیت فرزندان و رعایت عدالت

تربيت فرزندان و رعايت عدالتتربيت فرزندان و رعايت عدالت رابطه مستقیمی دارند. یعنی هرچه عدالت از طرف والدین بین فرزندان بیشتر رعایت شود فرزند سالم تر و پایدار تری تربیت خواهیم کرد. رعایت عدالت در همه مراحل زندگی مخصوصا در بین فرزندان آنقدر مهم است که ائمه ما تاکید فراوانی به آن داشته اند.

براي اينکه بتوانيد کودکاني سالم تربيت کنيد ابتدا  بايد محيط امني برايشان فراهم کنيد. محيطي که هم از نظر فيزيکي و هم از نظر رواني به او آسيب نرساند. خيلي مهم است که فرزندانمان را طوري تربيت کنيم که با دادن انگيزه دروني، بالا بردن اعتماد به نفسشان و همچنين ايجاد حس دوست داشتن در آنها، مسئوليت پذيري را به آنها آموزش دهیم. اگر فرزندانمان به اين طريق تربيت شوند، هيچ وقت براي ايجاد حس قدرت و تعلق در خودشان،به گروه هاي فاسد،مواد مخدر و … روي نمي آورند.

رعايت عدالت و بي طرفي بين فرزندان

کودکان توجه خاصي به رفتار پدر و مادر در بين فرزندانشان دارند. در روايات بر رعايت عدالت و مساوات بين فرزندان، محبت کردن و هديه دادن تأکيد شده است.
روانشناسان مي گويند: يکي از اصول و ارکان تربيت سازنده اين است که به گونه اي با کودک برخورد نمود که موجب ايجاد عقده و کمبود در ساختار وجود او نشود، و به عبارت روشن تر، به طور کامل به شخصيت او توجه و احترام گردد.

در صورتي که بين فرزندان خود تبعيض قائل شويد و بين آنها فرق بگذاريد، اين کار باعث به وجود آمدن مشکلاتي در کانون گرم خانواده تان خواهد شد که زمينه به وجود آوردن آتش حسادت و کينه توزي در ميان فرزندان را شده و همچنين باعث کاهش اعتماد فرزندان به والدين خود مي شود. از طرف ديگر، شخصيت فرزندان را ضعيف کرده، به طوري که آنها در مراحل مختلف زندگي احساس حقارت و کوچکي نموده و همواره از آن رنج خواهند برد. در کودکان شما صفت عدل و انصاف رشد نخواهند کرد، بلکه طبعاً با روحيه ظلم، و اجحاف  بار مى آيند و رفتار آنها در اجتماع جز بى بند و بارى و حق کشى و تجاوز به حقوق ديگران چیز دیگری نخواهد بود و حتى والدين نيز عکس العمل بى عدالتى را از فرزندان خويش خواهند ديد.
اينها ظرافتهاي تربيتي است که در عين ساده بودن ظاهر، بسيار عميق دارد که اگر رعايت نگردد موجب کمبود و عقده در روح و روان فرزند خواهد شد.

امام رضا(ع) فرمودند: «تن (انسان) مثل زمين پاک است، هرگاه آباد گردد و آبياري شود، به طوري که در آب غرق نگردد و با آب دادن اندک تشنه نشود (اگر چنين شد) همواره آباد مي ماند و محصول آن افزايش مي يابد و زراعتش خوب مي شود. و اگر از رسيدگي به آن غفلت شود، تباه مي گردد و سبزه در آن نمي رويد؛ پس تن آدمي نيز چنين است.» (بحارالانوار / ج /۶۲ ص ۳۱۰ )

رسول خدا(صلى الله عليه وآله) درمورد برقرارى عدالت بين فرزندان مى فرمايد: «اِتَّقُوا اللهَ وَاعْدِلُوا بَيْنَ اَوْلادِکمْ کماتُحِبُّونَ اَنْ يَبَرُّوکمْ؛ از خدا بترسيد و ميان فرزندان خود به عدالت رفتار کنيد، همان طورى که مى خواهيد با شما به نيکى رفتار کنند»(نهج الصفاحه / ص ۸)

شما می توانید مقاله تربیت جنسی فرزندان را نیز مطالعه کنید و همچنین تجربیات خود را در رابطه با تربیت فرزندان خود و یا هرگونه سوال را در دیدگاه ها درج کنید.l

درباره نویسنده:

فرستادن دیدگاه