آذر
۱۸
۱۳۹۲

تاثیر تذهیب نفس در تربیت فرزند

تاثیر تذهیب نفس در تربیت فرزند : بحث ما درباره تهذيب نفس است؛ يعني وظيفه پدر و مادر است که کودک و نوجوان خود را تربيت کنند. رذايل اخلاقي را از آنان دور کنند و فضايل اخلاقي را در دل آنان رسوخ بدهند. بحث تهذيب نفس بحثي است بسيار مفصل و ارزنده و جزء واجبات است. نماز، روزه و حج واجب هستند اما واجب تر از آنها تهذيب نفس و علم اخلاق است.
تاثیر تذهیب نفس در تربیت فرزنداين موضوع به قدري مهم است که در سوره «والشمس» يازده مرتبه قسم خورده است. درقرآن نداريم که براي يک مطلب يازده مرتبه قسم خورده باشد،اما پروردگار عالم براي اخلاق، براي تهذيب نفس يازده مرتبه قسم خورده و پس از يازده قسم فرموده است: رستگاري فقط و فقط مال آن کسي است که مهذب باشد و مال کسي است که صفات رذيله را از دل ريشه کن کرده باشد.
قرآن شريف مي فرمايد: « وَالبَلَدُ الطَّيِّبُ يَخرُجُ نَبَاتُهُ بإِذنِ رَبِّهِ وَالَّذِي خَبُثَ لاَ يَخرُجُ إِلَّا نَکِداً». (اعراف/۵۸٫)
دل را به زمين تشبيه مي کند و مي فرمايد اگر زمين آباد شد، زمين علف هرزه نداشت و خوب شخم زده شد، معلوم است که محصول مي دهد، محصول خوبي هم مي دهد و اما اگر دل، شوره زار باشد، زمين شوره زار باشد اين زمين شوره زار ميوه نمي دهد. پس اگر در زمين شوره زار گندم يا درختي بکاريد محصول شما از بين مي رود.
مي فرمايد دل پاک و دل ناپاک اين جور است. اگر بچه تان را مهذب کرديد، اگر دل بچه از حسد، از کينه، ازبخل، از خودگرايي، از عجب و تفاخر پاک شد، اين زمين آباد مي شود. اين زمين حاصل مي دهد، مي شود يک بچۀديگرگرا به فکر خواهر يا برادر کوچکش است. مثلا اگر سيبي به او بدهند به خانه برده و با خواهر يا برادرش مي خورد. وقتي اين بچه بزرگ شد، همش به فکر اين است که گرهي از جامعه باز کند.
اما اگر فرزند شما خودگرا شد، حسود شد و تفاخر داشت از همان کودکي خواهرش را مي زند. بر همان بچۀکوچک تسلط دارد و به او زور مي گويد و وقتي هم بزرگ شد فردي متقلب، حقه باز مي شود. در قرآن آمده است: «قُل کُلُّ يَعمَلُ عَلي شاکِلَتِهِ» (اسراء/ ۸۴٫)
معناش اين است«از کوزه همان برون تراود که در اوست».اگر صفت رذيله بر شما حاکم باشد، اين دل شما مانند کوزه اي مي شود که در آن شراب باشد. معلوم مي شود تراوش کوزه اي که در آن شراب است، شراب خواهد بود، اما اگر دل شما پاک شد و صفات خوب و فضايل در دل شما رسوخ کرده باشد، نظير کوزه اي است که در آن آب گوارا باشد که تراوش آن آب گواراست.
مي توانيد الان تجربه کنيد . روي بچه چهارپنج ساله تجربه کن و ببين. اگر فرزند شما صفت رذيله اي در دلش باشد، اين کوزه شراب است. اين تراوش آن شراب است. بچۀحسود شما معمولا با بچه ها نمي سازد، حتي با خواهرش، حتي با برادرش، بچۀ حسود شما اگر بچۀ ديگرت راببوسيدند، رنگش تغيير مي کند و اگر بتواند، همان وقت بچۀگل مي کند. اگر نتواند مادرش را بزند،اگر نتواند اين بچۀ کوچک را بزند، يک جايي مي نشيند و نق نق مي کند يا گريه مي کند. و برعکسش اگر بچۀشما با عاطفه باشد، مي بيني همين کودک سه يا چهار ساله شما وقتي بچۀ شيرخوار شما گريه مي کند،او هم  گريه مي کند. وقتي مادر کودک شيرخوارش را مي بوسد و او را نوازش مي کند ، او هم مي خندد و کارمادرش را تکرار مي کند.
صفات رذيله زندگي را تلخ و بد نما مي کند . به بازار مي رود و مي بيند دَر مغازۀ همسايه اش بسته است  خوشش مي آيد و خوش حال مي شود که همسايه اش ورشکسته شده است. مي گويد: «الحمدالله». اين حسادت است که دارد کار مي کند،اين حسادت است که پدر تو را در مي آورد. نمي دانيد چيست؟ اين همکاري ها، اين رقابت بازي ها و اين رياست طلبي ها پدر در مي آورد. اينها دنياي انسان را از بين مي برد. آخرت انسان را هم از بين مي برد. انسان را بدبخت مي کند: هم در دنيا و هم در آخرت. زن ها و مردها، مواظب باشيد. مواظب بچه هايتان باشيد که با صفات رذيله بزرگ نشوند.

درباره نویسنده:

1 دیدگاه + فرستادن دیدگاه

  • سلام مطالبتون خوندنی و مفید بودند
    .
    تذهیب نگارگری و تزیین مذهبی خط و نقاشی هست
    اما تهذیب خودسازی و پاک سازی روح و جسم رو میگن.

فرستادن دیدگاه