بهمن
۵
۱۳۹۲

با ترس کودکان چه کنیم

در این مبحث به ترس کودکان از محیط اطرافشان می پردازیم. ترس، واکنشی غریزی و هیجانی است و زمانی ایجاد می شود که فرد احساس ناامنی کند این واکنش کاملا طبیعی است و از ابتدای تولد در کودک مشاهده می شود.
بسیاری از والدین با مشکلاتی از قبیل ترس کودکان از حیوانات ، ترس از تاریکی ، ترس از غریبه‌ها و… مواجه می‌شوند و واقعا نمی‌دانند که چگونه رفتاری باید در مقابله با ترس‌ها در کودکان داشته باشند. خیلی از آنها تلاش زیاد می‌کنند تا به کودک خود نشان دهند که ترس او موردی ندارد و هیچ جای ترس وجود ندارد. اما گویا هر چه بیشتر تلاش می‌کنند کودکشان در ترس خود مصمم‌تر می‌شود. در برخورد با چنین ترس‌هایی والدین در اولین گام باید دلایل آنرا مشخص کنند. برخی از این ترس‌ها طبیعی بوده و لازم نیست والدین حساسیت زیادی در مورد آنها نشان دهند و برخی بنا به دلایلی رخ می‌دهند که لازم است در رفع این ترس‌ها مورد توجه قرار گیرند.
ترس از صدای بلند، از افراد بیگانه، از تاریکی، از تنهایی و همچنین از صدای حیوانات یا موجودات خیالی معمولا در کودکان دیده می شود. این گونه ترس ها در برخی از سنین تشدید می شوند؛ برای مثال ترس از موجودات خیالی در سن ۷- ۸ سالگی به اوج خود می رسد.

پیشنهادهای رفتاری برای ترس کودکان

در ادامه راهکارهایی برای برخورد مناسب با ترس کودکان ارائه می شود:
۱ – برای فرزند خود الگوی مناسبی باشید: کودکان آنچه را که می بینند و می شنوند در ذهن و حافظه خود ضبط و ثبت می کنند و در موقعیت مشابه به عنوان الگو از آن استفاده می کنند.به همین دلیل اگر خودتان از چیزی ترسیدید، سعی کنید خود را کنترل کنید.  نکته:                                                                                                                                                                                                    
توجه داشته باشید که او از رفتار شما الگو برداری می کند.

۲- درباره ترس کودک صحبت کنید: اجازه دهید کودک درباره ترس هایش با شما صحبت کند برای مثال اگر کودک شما از موجودات خیالی می ترسد از او بخواهید علت ترس خود را توضیح دهد.به او اطمینان دهید چیزی برای ترسیدن وجود ندارد. هرگز کودک را به خاطر ترسش مسخره نکنید.

۳- کودک را گام به گام با ترس رو به رو کنید: هیچ گاه کودک را به یکباره با چیزی که از آن می ترسد رو به رو نکنید. مثلا اگر کودک از تاریکی می ترسد او را در اتاق تاریک قرار ندهید زیرا این کار باعث تشدید ترس وی می شود. برای این منظور کودک را کم کم با موقعیتی که از آن می ترسد رو به رو کنید؛ مثلا همراه با او وارد اتاقی شوید که چراغ های آن روشن است در اتاق با یکدیگر راه بروید و به اشیاء پیرامون خود نگاه کنید. کم کم نور اتاق را کم کنید و در نهایت با کمک چراغ قوه یا یک شمع روشن این کار را انجام دهید. سایه های شبه مانندی که کودک از آن می ترسد را انتخاب کنید بعد آن را با کمک نور چراغ قوه یا شمع، روشن کنید تا کودک ببیند آنچه را که از او می ترسد واقعا چیست.

۴- فیلم و یا کتاب های ترسناک را در دسترس فرزندان قرار ندهید: دقت کنید دیدن فیلم و یا کارتون های ترسناک باعث افزایش ترس و نگرانی فرزندان می شود. کودکان معمولا در هنگام تنهایی و ترس آنچه را که در فیلم یا کتاب دیده یا شنیده اند به یاد می آورند و بیشتر از آن موقعیت می ترسند.

۵- کودکتان را تشویق کنید: هر زمان فرزندتان رفتاری شجاعانه، ولو کوچک، انجام داد او را تشویق کنید. زمانی که به ترس غلبه کرد از او تعریف و تمجید کنید و به او بگوید که بهش افتخار می کنید و برای او جایزه بگیرید.

منبع: روزنامه خراسان

درباره نویسنده:

فرستادن دیدگاه