تیر
۱۸
۱۳۹۲

اهمیت پا و عوارض آن

 اهمیت پا و عوارض آن اهميت پا

در این مقاله قصد داریم به اهمیت پا و عوارض آن بپردازیم . پا يکي از مهمترين اعضاي بدن است. ولي متـأسفانه بسياري از افراد به پاهايشان توجه و رسيدگي نمي کنند، بسياري از انسان ها با رعايت نکردن بهداشت پا و همچنين پوشيدن کفش نامناسب و تنگ باعث به خطر انداختن پايشان مي شوند.
پاي ما همواره وزن بدن را تحمل مي کند و ما به وسيله پاهايمان تعادلمان را حفظ مي کنيم.اما با اين وجود از پاهايمان مراقبت نمي کنيم.

بيماري هاي پا

ميخچه وپينه

در صورتي که از کفش نامناسب استفاده کنید به پا فشار وارد مي شود وسبب اين بيماري مي شود.همچنين رعايت نکردن بهداشت پا در ايجاد اين بيماري نقش دارد. اطلاعات دقیقتر در رابطه با میخچه را می توانید در مطلب عوامل ایجاد میخچه و درمان آن دنبال کنید.

ترک پا

هر عاملي که جريان خون را در پا کاهش دهد موجب ترک خوردن کف پا مي شود. اين عارضه در فصول سرد که  هوا خشک مي شود به وجود مي آيد، همچنين استفاده کردن از کفش هاي صندل و تابستاني. براي درمان ترک پا مي توان پوست پا را چرب کرد و از پماد براي مرطوب کردن پوست پا استفاده کرد. همچنين شست و شوي پا با آب گرم و خشک کردن آن با حوله و رعايت بهداشت مفيد خواهد بود.
براي جلوگيري از ترک خوردن پا، بايد در پياده روي  طولاني از کفش جلو و پشت بسته استفاده کرد.

زگيل هاي کف پا

گاهي كف پاي داراي شیارهایی است كه با قرار گرفتن در محيط رطوبت‌‌دار باعث وارد شدن ميكروب به داخل آن شده و ضايعات شديد پوستي و زگيل را ايجاد مي‌كند زگيل‌هاي كف پا به دليل مسري بودن آنها از اهميت بسياري برخوردار است. در صورتي که يکي از اعضاي خانواده به اين بيماري مبتلا باشد، ساير اعضاي خانواده نيز به دليل استفاده مشترك از حمام و دمپايي حمام، به آن مبتلا مي‌شوند. بنابراين فرد مبتلا بايد از دمپايي شخصي استفاده نمايد.

ناخنک یا ناخن‌هاي فرورفته در پوست

رشد و نفوذ ناخن به گوشت و بافت نرم زيرين اين حالت را ايجاد مي کند، که در شست پا بيشتر ديده مي شود. کفش تنگ و اصلاح نا مناسب ناخن از علل آن هستند. اين بيماري دردناک است و احتمال عفونت در آن بالا است.
براي درمان ناخنک بايد ناخن ها را به صورت افقي کوتاه کنيد و در حين کوتاه کردن، از انحنا دادن به ناخن و کوتاهي بيش از حد آن خودداري کنيد.
روزي ۲ تا ۳ بار، به مدت ۱۰ دقيقه از کمپرس آب گرم استفاده کنيد.
مي توانيد از کمپرس سرکه سفيد رقيق شده با آب (يک قسمت سرکه و چهار قسمت آب) و محلول آب و نمک نيز استفاده کنيد. اين روش درد و ورم را کم مي کند. بعد از هر کمپرس، پاي خود را کاملا خشک کنيد.
برروي ناخنک پماد آنتي بيوتيک بماليد.

قارچ پا

قارچ ها موجوداتي هستند که در گرما و رطوبت رشد مي کنند.در صورت رعايت نکردن بهداشت پا بخصوص در مکان هاي گرم و مرطوب باعث ايجاد قارچ در قسمت لاي انگشتان پا و اطراف ناخن هاي پا مي شود.
اگر دوست داريد دچار عفونت قارچ پا نشويد، کافي است بيشتر به فکر رعايت بهداشت پوست پاهايتان باشيد.
به‌ طور معمول قارچ‌ پوست پا و ناخن پا با ماليدن پمادها به پوست بهبود مي‌يابند، ولي گاهي لازم است داروهاي خوراکي مصرف کنيد. مصرف اين داروها بايد زير نظر متخصص پوست باشد.
برش هايي از پياز را چند دقيقه بر روي ناخن بگذارید. همچنين ميتوان پنبه اي را به آبليمو آغشته کرد و بر روي ناخن گذاشت.
در صورتي که قارچ پوست پا بهبود پيدا نکرد ممکن است شما به بيماري ديابت دچار شده باشيد.
پيشگيري بسيار آسان تر از درمان است. براي پيشگيري لازم است ناخن ها هميشه خشک و تميز نگاه داشته شوند. جوراب ها را بايد مرتب تعويض نمود. همچنين بايد از آسيب به پوست و بافت اطراف ناخن جدا پرهيز شود. در هنگام پديکور يا مانيکور کردن ناخن پا و دست نبايد کوتيکول را برداشت.

پاي سرد

اگر انگشتان پاي شما هميشه سرد است، يکي از دلايل آن عبارت است از: ضعيف بودن جريان خون در پا، ضعيف بودن جريان خون مي تواند علل مختلفي داشته باشد، از جمله: کشيدن سيگار، فشارخون بالا و يا بيماري قلبي.
آسيب اعصاب پا در اثر عدم کنترل ديابت نيز مي تواند يکي از علل سرد شدن انگشتان پا باشد. از علل ديگر مي توان به کم کاري تيروئيد و کم خوني اشاره کرد.

درباره نویسنده:

فرستادن دیدگاه