دی
۳۰
۱۳۹۲

آسیبهای رفیق بازی در همسران جوان

آسیبهای رفیق بازی در همسران جوان . وقتي فرد ازدواج مي کند و بازهم يک سري از رفتارهاي مخصوص دوره مجردي اش را انجام مي دهد. اين رفتار مي تواند بيانگر اختلال در رشد شخصيتي وي باشد. همچنين در اين بحث به دلايل و آسيب هاي رفيق بازي اشاره مي کنيم:
تاهل و تعهد لازمه هم هستند
آسیبهای رفیق بازی در همسران جوانافرادي که متاهل مي شوند بايد بدانند که با تاهل، انجام تعهد هم به آنها افزوده مي شود. يعني يک پسر يا دختر با ازدواجم، متعهد هم مي شود. افرادي هستند که از آدم هاي خوب و از خانواده اصيلي هستند ولي با جايگاه شخصيت متاهلي فاصله دارند.اين افراد قبل از اين که به رشد شخصيتي برسند يعني قبل از اين که درک کنند ازدواج يک نوع تعهد مي اورد، ازدواج مي کنند و معمولا هم زندگي مشترک شان با مشکل مواجه مي شود.

شايد شما مقصر رفيق بازي همسرتان هستيد
فردي که در زندگي مشترک در انجام وظايف زناشويي و همسرداري کوتاهي مي کند خواسته يا ناخواسته باعث مي شود که همسرش بيشتر از گذشته اوقات فراغت خود را با دوستانش سپري کند. در اين حالت ممکن است مرد يا زن رشد يافته باشند اما چون همسرشان در ايفاي نقش همسري ضعف هايي دارد، فرد با بودن بين دوستانش احساس مي کند آرامش بيشتري دارد. در واقع وقتي يک مرد يا زن نتواند نقش آفرين صحيحي در خانه داشته باشند، کانون خانواده سرد مي شود و يکي از زوجين ترجيح مي دهد نياز عاطفي اش را در جمع دوستانش و گاه متاسفانه با نشاط هاي کاذب تامين کند.البته کوتاهي همسر يکي از دلايل رفيق بازي است به عبارت ديگر اين رفتار نادرست مي تواند دلايل ديگري هم داشته باشد.

آسيب هاي جبران ناپذير رفيق بازي والدين بر روي فرزندان
والدين بايد بدانند که بزرگترين آسيبي که در سايه رفيق بازي آنان به فرزندانشان وارد مي شود، اين است که ممکن است آنان گرفتار برخي اختلال هاي شخصيتي شوند. شايد يک بچه به دليل رفتارهاي اشتباه والدينش پرخاشگر يا دروغگو شود ولي اين مشکلات راه حل هايي دارد و بر طرف مي شود اما اگر بچه اي در خانواده اي در اثرغفلت والدين از نظر هوشي يا رواني رشد نکند، اين مشکل تا پايان عمر گريبان او را خواهد گرفت و به راحتي برطرف نمي شود.

اولين قدم براي برطرف کردن اين مشکل اين است که رابطه تان را اصلاح کنيد
همسري که تلاش مي کند عادت ناپسند رفيق بازي را از سر همسرش بيندازد ولي موفق نمي شود، به اين دليل است که ارتباط بين آنها کمرنگ شده است. در اين مواقع ممکن است زن يا شوهر به دليل دلسوزي هاي زيادي  که به هم دارند با شريک زندگي شان با جملات امري يا دستوري برخورد کنند. اين نوع صحبت کردن به طور خاص با روحيات جنس مذکر سازگار نيست. خانم ها بايد بدانند در صورتي که به خاطر عمل اشتباه شوهرشان، مرتب به او دستور بدهند، نه تنها مشکل حل نمي شود بلکه فاصله عاطفي انها از هم زياد مي شود.

استفاده از جملات محبت آميز را فراموش نکنيد
فرض کنيد مردي به خانه دير مي آيدو همسرش هم نگران شده و به خاطر دلسوزي مي گويد «باز که دير آمدي و خبر ندادي؟» يا «تو هميشه دير مي آيي؟» اين گونه جملات با اين که توهين نيست ولي به مرد شوک وارد مي کند و ممکن است مرد هم در جواب بگويد «اصلا خوب کاري کردم، که دير آمدم» يا «از اين به بعد ديرتر هم خواهم آمد!» همين طور که مي بينيد استفاده از جملاتي نظير اين جمله ها، ممکن است باعث قطع ارتباط عاطفي زوجين شود.حالا اگر خانم به همسرش بگوييد «نگرانت بودم» يا «دلتنگت شده بودم» اين جملات براي مردها يک بار عاطفي دارد و باعث مي شود آن ها درباره اين عملشان بيش تر فکر کنند و درباره آن تصميم جديدي بگيرند. استفاده از جملات مثبت، يکي از مهارتهاي ارتباط مطلوب است. اين را هم بدانيد که اگر اين مشکل برطرف شد، بايد خاطرات آن را در زباله دان تاريخ زندگي تان بيندازيد و هيچ وقت نه به آنها فکر و نه آن روزها را يادآوري کنيد.

يک توصيه به آنهايي که هنوز متاهل نشده اند
دختران و پسران قبل از ازدواج يا حداکثر در دوران عقد بايد کارگاه هاي مهارت زندگي را بگذرانند تا مشکلاتي از اين قبيل بين شان پيش نيايد.اگر هم بين زوجي اين چنين مشکلاتي پيش آمد بايد قبل از اين که به تنش يا حتي طلاق عاطفي منجر شود به يک مشاور خانواده مورد اعتمادشان مراجعه کنند و هر چه سريع تر مشکل را برطرف کنند.

تمايل مردها به رفيق بازي بيشتر از زن ها مي باشد
هرچند خانم هايي هستند که بيشتر اوقات فراغت شان را به جاي اين که در کنار همسر و فرزندانشان باشند با دوستانشان سپري مي کنند ولي با توجه به تعداد مراجعه کنندگان به مراکز مشاوره مي توان گفت در مجموع اين رفتار بين آقايان بيشتر وجود دارد.

دوستان خوب غنيمت هستند، از دستشان ندهيد
دوست خوب غنيمت است و ارتباط سالم با دوستان مي تواند بسيار مفيد باشد، البته اين موضوع يک شرط دارد و آن هم اين که اين ارتباط دوستانه، آگاهانه و با اولويت زندگي مشترک باشد. يعني اگر ارتباط با دوستان در زندگي زناشويي مشکلي ايجاد کند، ان ارتباط معيوب است و بايد در آن بازنگري شود. اگر شما قصدتان از ارتباط با دوستان ديد و بازديد باشد اين کار مشکلي ندارد. اما وقتي يک فرد متاهل مي شود بايد به همسر و فرزندانش متعهد باشد. اگر پسر يا دختري تصميم به ازدواج مي گيرد، بايد آن قدر از لحاظ شخصيتي رشد يافته باشد تا بتواند از رفتارهاي مخصوص دوران مجردي خداحافطي کند. اگر يک زوج جوان از«من» بودن به«ما» بودن برسند، حرف يک ديگر را بهتر مي شنوند و همين باعث مي شود هم ديگر را بهتر درک کنند، از لحاظ شخصيتي يک پله بالاتر رفته اند. بنابراين بايد دوستاني هم که انتخاب مي کنند هم سطح خودشان باشند.

منبع: روزنامه خراسان

درباره نویسنده:

فرستادن دیدگاه